HDD működése és halála (Vagy az adataink halála?)

"A merevlemez (az egykori angol elnevezés alapján winchester) az adatokat mágnesezhető réteggel bevont lemezeken tárolja, melyet a forgó lemez fölött mozgó író/olvasó fej ír vagy olvas. A lemezek állandóan forognak, forgási sebességüket rpm-ben adják meg (Revolutions Per Minute, azaz percenkénti fordulatszám, „fordulat per perc”). Ez általában 5400–7200, de léteznek 10 000–15 000 rpm-es modellek is. A fej körülbelül 1 (Hitachi, régebben IBM meghajtókban 0,19) nanométeres légpárnán repül a lemez felett, ezért egy apró porszem is tönkreteheti azt." (Wikipedia)
Az olvasottakat végiggondolva hamar rájöhetünk, ha egy porszem ekkora kárt tud okozni, mi a helyzet akkor, ha a működő merevlemezzel ellátott notebookunkat bekapcsolt állapotban mozgatjuk? Értelemszerűen a tehetetlenségből adódóan a nanométeres magaságban LEBEGŐ író-olvasó fej nem tudja feltétlenül lekövetni az őt tartalmazó HDD mozgását, ezért beleérhet a lemezfelületbe. Ezzel pedig károsodik a fej és a lemez felülete is. Következésképp az adataink is.
Nézzünk utána, hogy notebookunk milyen háttértárral rendelkezik! Ha HDD működik benne, mozgatás előtt altassuk el, hibernáljuk vagy kapcsoljuk ki! És a gépet már csak akkor mozdítsuk meg, amikor a visszajelző LEDek is arról árulkodnak, hogy "vihetjük".
Vagy előzzük meg a meghibásodást "tuninggal" és cseréljük merevlemezünket SSD-re! A lehetőségekért keress meg!

Oldal elejére